суботу, 24 квітня 2021 р.

Зі святом Вербної Неділі!

 

У неділю Вербну природа оновлюється,
Теплотою і радістю серце наповнюється,
Гілочки верби здоров'я нам дають,
Коли легенько ними б'ють.
З прекрасним святом вас я вітаю,
Приємних емоцій побільше бажаю,
Нехай все, що ви задумали, збувається,
Нехай в житті все легко вдається!



Вербна неділя у 2021 році припадає на 25 квітня. У цей день заведено вітати не тільки з релігійним святом, а й з пробудженням природи. "Не я б'ю – шутка б'є. Від нині за тиждень буде Великдень", – лунає по всій Україні.

Любі друзі, Коблівська бібліотека вітає вас з Вербною Неділею! З усього серця бажає здоров'я всім членам вашої родини, щастя вашому дому і світлої весни! Нехай всі нещастя і прикрості обійдуть вас стороною, а радість і добро знайдуть до вас дорогу!

З історії свята…

     Вербна неділя (лат. Dominica in Palmis de passione Domini) — неділя, яка припадає за 7
до ВеликодняВеликий Тиждень, який ще називається Страсним, розпочинається Вербною неділею. Багатьма мовами світу вона називається Пальмовою неділею — з огляду на гілки пальм, що їх стелили на дорогу під час в'їзду Господа Ісуса в Єрусалим. Однак на слов'янських територіях, де пальми не ростуть, а весна настає з цвітінням верб, пальмові гілки люди замінили вербними, які починають зеленіти і цвісти, та відповідно і назва свята змінилася: біл. Вербніца, рос. Вербное воскресенье, Неделя Цветоносная, болг. Връбница, Цветница, серб. Цвети, словац. Kvetná nedeľa (у деяких місцевостях України Вербну неділю також називають Квітною чи Цвітною).

Євангелія[

У Вербну неділю християнами відзначається вхід Ісуса Христа у Єрусалим. За описами у Євангеліях народ зустрічає його як царя і кидає йому під ноги пальмові листки[1][2][3]. У середземноморському регіоні пальми вважались знаком життя і перемоги, а у Ізраїлі символом незалежності та перемог ізраїльського царя[4][5]. Ослиця (осел) за єврейською традицією[6] є символом скромності царя і його ненасильницької влади

Євангеліст Матвій (Матей) так описує Вхід Господній до Єрусалима:

    А коли наблизились до Єрусалиму, прийшли вони у Витфагію, коло гори Оливної. Тоді послав Ісус двох учнів, сказавши до них: “Ідіть у село, що перед вами; відразу ж знайдете прив'язану ослицю й осля з нею; відв'яжіть і приведіть до мене. А як хтось скаже вам щось, ви відповісте, що Господь їх потребує, але він незабаром поверне їх назад.” Сталось це, щоб збулося слово пророка, який говорив: “Скажіть дочці сіонській: Ось цар твій іде до тебе; лагідний і верхи на ослиці, – на осляті, синові підяремної.”

    Учні ж пішли і зробили так, як Ісус звелів їм: привели ослицю та ослятко, поклали на них одяг й Ісус сів на неї. Народ же, якого було багато, простеляв свою одіж по дорозі, а інші зрізували з дерев гілки і розкладали по дорозі. Люди, що йшли перед ним і ззаду, кликали: “Осанна Синові Давида! Благословен той, що йде в ім'я Господнє, осанна на висоті!” І коли він увійшов у Єрусалим, заметушилося все місто, питаючи: “Хто це такий?” Народ же казав: “Це пророк, Ісус із Назарету в Галилеї.” Ісус увійшов у храм і вигнав усіх, що продавали й купували в храмі; перевернув столи міняйлів, а й ослони тих, що продавали голубів, і сказав їм: “Написано: Дім мій домом молитви буде зватись, – ви ж чините з нього печеру розбійників.” І підійшли до нього в храмі сліпі та кульгаві, і він зцілив їх.Первосвященики ж та книжники, побачивши чуда, які він творив, і дітей, що кричали в храмі: “Осанна Синові Давида!” – обурилися і мовили до нього: “Чуєш, що оці кажуть?” А Ісус відповів їм: “Атож, хіба ви ніколи не читали: Устами немовлят та ссущих ти вчинив собі похвалу.” І покинувши їх, вийшов з міста у Витанію і там заночував”[7]

Вербна неділя 2021: що не можна робити цього дня

    Вербна неділя — це останній день перед Страсним тижнем, коли у християн найсуворіший піст. Цього дня віруючі повинні обмежувати себе не тільки в їжі, але і в побутових справах. Цьогоріч Вербна неділя припадає 25 квітня.
У Вербну неділю не можна садити в землю гілочки минулорічної верби, жінкам не можна шити, в’язати, вишивати і взагалі займатися рукоділлям. Крім того, не слід виконувати хатню роботу або поратися на городі.

Але найголовніше — цього дня треба підготуватися до Страсного тижня – періоду найсуворішого посту, який завершиться найрадіснішим святом — Світлим Воскресінням Христовим.

Гілочки пухнастої верби є головним символом Вербної неділі, їх прийнято приносити в цей день до церкви і освячувати, щоб надалі вони захищали будинок і приносили добробут. Також гілочками верби християни б’ють один одного, примовляючи «Не я б’ю — верба б’є!». Особливо ця традиція подобається дітям, адже вони вірять, що кожен удар Вербної гілочки вбереже від поганого ока.

 

 Так само, вербі приписують цілющі властивості і освячені «котики» застосовуються для лікування лихоманки, безпліддя, недуг у домашньої худоби, а чоловіки носили їх з собою для збільшення фізичної сили.
Освячена в церкві вербна гілочка може захистити будинок від блискавки і пожежі, а господарів — від злиднів та інших неприємностей. Добрі господарі, повернувшись з освяченою вербою з церкви спочатку садили пару гілочок у себе в городі, і тільки потім несли її додому до святих образів.

Що не можна робити у Вербну неділю

 Категорично забороняється у цей день займатися важкою фізичною працею.
Вживати міцний алкоголь та влаштовувати гучні гуляння.
Напередодні Страсного тижня не рекомендується встрявати у сварки та думати про погане.
Їсти м’ясо, яйця та молочні продукти. Їжа на столі повинна бути скромною. Виняток становлять риба, рослинна олія та трохи кагору.
Не можна у Вербну неділю проводити поминальний обід.

Прикмети у Вербну неділю

Безплідній жінці треба зранку треба зрізати гілочку верби, освятити в церкві та принести додому. Цю гілочку треба зберегти в потаємному місці. За прикметами, жінка зовсім скоро відчує радість материнства.
Вперше навесні виганяти худобу на пасовисько варто саме свяченою вербою — “щоб нечисть не чіплялася до тварин”
Якщо у Вербну неділю тепло і сухо – влітку буде великий урожай фруктів.
У Вербну неділю вдарив мороз – рік принесе багато пшениці.
Якщо в цей день вітер дме сильно, то літо буде вітряним
 


Джерело:
Інтернетресурси
 


Немає коментарів:

Дописати коментар