вівторок, 21 лютого 2023 р.

І в серці обізветься рідна мова...


Спитай себе, дитино, хто ти є,
І в серці обізветься рідна мова;
І в голосі яснім ім’я твоє
Просяє, наче зірка світанкова.

Дмитро Павличко. Рідна мова

 

       21 лютого ми відзначаємо Міжнародний день рідної мови. Кожна людина має завжди пам’ятати хто вона, звідки родом, де її коріння, кожна людинна повинна знати свою мову, любити її, цінувати, збагачувати, берегти.
Міжнародний день рідної мови - свято, також Міжнародний день материнської мови (англ. International Mother Language Day), засноване ЮНЕСКО в 1999 році. Головна мета цього дня - підтримати самобутність та важливість кожної мови та її важливість для народу. Недарма кажуть, що після відмови від рідної мови нація вмирає, адже мова містить історію та культуру держави.
    26 жовтня 1999 на Генеральної конференції ЮНЕСКО було оголошено про підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності. Для цього було засноване міжнародне свято, що відзначається 21 лютого. Датою свята обрали день протестів у Бангладеші 1952, коли влада жорстоко придушила акцію проти заборони бенгальської мови в країні. З 2000 року День рідної мови щорічно відзначають в Україні.
    Сьогодні, у Міжнародний день рідної мови, свято української мови - одного з найцінніших надбань, які створили й залишили нам наші попередники. Мова є душею нації, її генетичним кодом, у її глибинах народилося багато з того, чим може пишатися наш народ. Як море починається з річки, так українське слово – з писемності. Наше слово набирало сили на пергаментах Нестора-Літописця, шліфувалося у творах Григорія Сковороди, Івана Мазепи, поглиблювалось під пером Івана Котляревського, особливо Тараса Шевченка, удосконалювалося пізніше І. Нечуєм-Левицьким, П. Мирним, М. Коцюбинським, Л. Українкою та багатьма іншими видатними українцями.  
   З нагоди Міжнародного Дня рідної мови в бібліотеці відбувся non- stop «І народу без мови немає». Учасники заходу декламували вірші відомих українських поетів, розповідали улюблені вірші про мову та рідну Україну.


     В бібліотеці оформлена постійно діюча книжкова виставка, де читачі  можуть познайомитися з новими книгами українських поетів та письменників, кращими зразками вітчизняної літератури.

 Українська мова в сучасній Україні

   Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний її розвиток і функціонування в усіх сферах суспільного життя на всій території країни. Відповідно до даних Національної Академії Наук України сучасна українська мова містить приблизно 256 тисяч слів. Цікаво знати, що за лексичним запасом українська є найбільш спорідненою з білоруською – 84% спільної лексики, із польською і сербською ми маємо 70% і 68% відповідно спільних слів, з російською – 62%. Українську мову офіційно визнали літературною після видання «Енеїди» Івана Котляревського. Його вважають основоположником нової української мови. Найуживанішою буквою в українському алфавіті є літера «п» – саме з неї починається найбільша кількість слів, а найменш уживана – буква «ф», її вживають переважно в запозичених словах. Наша мова – одна з найбільш вокальних та милозвучних мов світу, все через те, що ми маємо досить велику кількість фонем – 48.


Джерело:
uk.wikipedia.org
 


Немає коментарів:

Дописати коментар