пʼятниця, 2 лютого 2024 р.

Всесвітній день водно-болотних угідь

 

  2 лютого 1971 р. в місті Рамсаре (Іран) була підписана Конвенція про водно-болотні угіддя, які мають міжнародне значення в першу чергу в якості середовища проживання водоплавних птахів, І з тих часів носить назву Рамсарської конвенції.
   День її підписання в 1997 р. був об’явлений Всесвітнім днем водно-болотних угідь.
  Головною ціллю конвенції є збереження і раціональне використання водно-болотних угідь як засіб досягнення стійкого розвитку в усьому світі. За станом на 18 січня 2006 року учасниками цієї конвенції є вже 150 держав.
  Україна приєдналась до цієї Конвенції у 1996 році. Зараз цей список налічує 1162 водно-болотних комплекса загальною площею майже 80 млн. км2.

         З нагоди відзначення Всесвітнього дня водно - болотних угідь в бібліотеці організована книжкова виставка, яка розповідає про унікальний Регіональний ландшафтний парк «Тилігульський».
   Він включає узбережжя та прилеглі акваторії Тилігульського лиману в межах Миколаївського району Миколаївської області загальною площею 8195,4 гектара. До його складу також увійшов орнітологічний заказник місцевого значення «Пониззя Тилігульського лиману».
     Парк забезпечує збереження цінних природних комплексів та історико-культурних об'єктів Тилігулу, умови для організованого туризму та відпочинку, проведення наукових досліджень, популяризацію екологічних знань.

  Як унікальний природний комплекс Тилігульський лиман включено до переліку водно-болотних угідь, що мають міжнародне значення, головним чином, як середовище існування водоплавних птахів. Тилігульський лиман розташований на межі Миколаївської та Одеської областей і вважається одним із найчистіших лиманів Північно-Західного Причорномор'я. Його довжина сягає 60 кілометрів, ширина – до 4,5 кілометра, максимальна глибина – 21 метр, прозорість води – до 7 метрів. Це найбільш глибокий і прозорий лиман регіону, який відділений від Чорного моря широким піщаним пересипом. Їх з'єднує лише штучно створений канал.
Флора і фауна
     У заповідному об'єкті добре збереглась природна рослинність, яка представлена водними
угрупованнями, трав’янистими болотами, засоленими луками, солончаками і солонцями, справжніми та кам'янистими степами, деревно-чагарниковими заростями. Поблизу Ташинської затоки та гирла річки Царега розкинувся один із найбільших на Півдні України незайманих степових масивів. Це вплинуло на багатство флори узбережжя Тилігульського лиману, яка нараховує близько 620 видів судинних рослин.


   В межах парку відмічено 384 види хребетних тварин, у тому числі 62 види риб, 5 — амфібій, 8 — рептилій, 120 — птахів, 26 видів ссавців. 
  У багатоводні роки після весняних повеней тут у великій кількості трапляються лящ, тараня, судак, короп, карась та інші прісноводні види. 




  

  Сьогодні у ньому мешкає не більше, ніж 30 представників іхтіофауни. Серед них промислове
значення мають лише атерина, хамса, бички та кефалі.



І цю красу треба зберегти!
 Кожен з нас може зробити свій невеликий внесок в охорону водно-болотних угідь. Це дуже просто. Це не вимагає грошей або багато часу. Головна ідея – «не нашкодь»!
Ø не забруднюйте водойму, біля якої ви живете;
Ø не засмічуйте берег, на якому ви відпочиваєте;
Ø висаджуйте ліс у прибережній зоні;
Ø дотримуйтесь правил рибної ловлі;
Ø не діставайте тварин у сезон тиші, не вмикайте голосно музику, відпочиваючи на природі;
Ø вивчайте свою водойму і діліться своїми знаннями з дітьми, оточуючими;
Ø не проходьте повз порушень, повідомляйте про них в природоохоронні, а також правоохоронні органи.



Джерело:
Інтернет ресурси



Немає коментарів:

Дописати коментар