вівторок, 4 квітня 2023 р.

Свято ромської культури

 

 8 квітня, у світі відзначають Міжнародний день ромів – свято ромської культури, історії та національної ідентичності, яке було встановлено на IV-му Всесвітньому конґресі ромів, що відбувся у 1990 році у м. (Республіка Польща). Свято приурочене до дня проведення I-го Всесвітнього конґресу ромів у Лондоні 1971 р.

     Крім свята, у процесі проведення конгресу, було створено Міжнародний союз циган та обрано прапор і гімн циганського народу «Джелем, джелем».
 Він складається з синьо-зеленого біклору, що представляють небо та землю; поверх смуг - 16-спицева червона дхармачара, або колесо возу, у центрі. Цей елемент символізує мандрівну традицію ромського народу, а також є даниною поваги прапору Індії, доданому до прапора вченим Віром Раджендрою Ріші. Він замінив ряд племінних емблем і прапорів, деякі з яких мали претензії на походження відстародавніх єгиптян.

 В бібліотеці відбулась інформхвилинка  «Свято ромської культури»,  з якої користувачі дізналися багато цікавого про історію, традиції, легенди ромського народу.

Хто ж такі роми?

    Цигани - відомі пацифісти. До циганів відносяться кілька десятків народностей. Тільки в країнах Європи їх чисельність складає більше 12 мільйонів осіб. Як вони сформувалися в Персії (східна гілка) і Римської Імперії (вона ж Ромео, вона ж Візантія; західна гілка). 
   Роми (цигани) в Україні — етнічна меншина, яка проживає на території України. Загальна чисельність діаспори (згідно з даними перепису 2001 року) становила 47 587[1] осіб, більшість яких проживали у Закарпатській (14004 особи), Донецькій (4 106 осіб), Дніпропетровській (4 067 осіб) та Одеській (4 035 осіб) областях. В Україні, за деякими даними[4], проживає 15 етнічних груп ромів, серед яких: сервикелдерари[ru]ловарікримисінті[de]унгріко рома[hu]словацькі циганируські циганигімпеникишенівці[ru]урсари[en]волохи та інші[5].

  
    Майже всі назви циганських національностей або є назвами ключових професій, або відображають назву країни, яка вважається ними рідної. Взагалі, звичайно, кажучи про циган, мають на увазі саме західних циган (групи рома і калі).
   Циганські мови в переважній більшості є нащадками санскриту. Цигани розуміють звичайних фраз на хінді, мабуть тому вони дуже люблять деякі індійські фільми.

 Перша згадка про циган датована 1501 роком, коли циганський ватажок Василь отримав охоронну грамоту від литовського князя Олександра Казимировича.
  Для збереження самобутності і культури цього кочового народу в 1971 році в Лондоні був створений Міжнародний союз циган.
   Міжнародний день циганів був заснований на конгресі циган усього світу, що відбувся 8 квітня 1971 і зібрав представників 30 країн.
   Традиційними для циган областями діяльності є мистецтва, торгівля, конярство і ремесла. Вважається, що саме цигани широко розповсюдили в мусульманських країнах танець живота. Знаменитий циганський національний костюм був придуманий в 19 столітті. Першими його стали носити келдерари, а сережка в одному вусі у цигана означає, що він єдиний син у сім’ї.
   У 18-19 століттях, з підвищенням терпимості до них в європейському суспільстві, кримінальність циган різко і сильно знизилася. У 19 столітті в Європі пішов дуже швидкий процесінтеграції циган у суспільство.
    Цікаво, що термін «циганський барон» використовується циганами лише останні пару десятків років, і далеко не всіма. Це запозичення з ЗМІ та романтичної літератури. Термін використовується спеціально для спілкування з нециганами.
     Серед видатних циган є вчені, письменники, поети, композитори, музиканти, співаки, танцюристи, актори, режисери, боксери (в т.чемпіони), футболісти, історики, політики, священики, місіонери, художники і скульптори.

 Відомі роми України

Ø Ігор Крикунов, український режисер, актор театру і кіно, педагог, громадський діяч та народний артист України.
Ø Петро Чорний, співак, Заслужений артист України.
Ø Дмитро Клімашенко, український продюсер та співак, заслужений артист України.
Ø Василь Жадан, український співак, голова національно-культурної громадської організації «Ромале», автор і композитор, естрадний виконавець.
Ø Януш Панченко, етнограф, громадський діяч.
Ø Земфіра Кондур, правозахисниця.
Ø Михайло Семенцов, радянський військовий, льотчик часів Другої світової війни, Герой Радянського Союзу.

 Образ  циганів у  світовій і художній  культурі

  • Цигани.  Франко І. Я.
  • Циганська муза.  Л. Костенко
  • Собор Паризької Богоматері». В.Гюго
  • Циганськими стежками. Йозеф Погла
  • Циганські мелодії. Ю. Покальчук
  • Кармен. Проспер Мериме
  • Есенія. Художній фільм
  • Табір іде  в небо. Художній фільм
  • Циган. Художній  фільм
  • Повернення Будулая. Художній фільм
  • Чорна  кішка, білий кіт. Художній фільм
  • Циганська кров. Документальний фільм

Роботи Тараса Шевченка на тему ромів.

                                                                     Циганський табір
                                                                      Циганка-ворожка                                                          
Циган  



 Інтернетджерело
 

Немає коментарів:

Дописати коментар