середа, 29 березня 2017 р.

Чарівник української байки



В цьому році  виповнюється  190 років від дня народження українського байкаря, поета  Леоніда Івановича Глібова. Широке визнання в українській літературі Глібов здобув як байкар. Він змальовував події та характери так яскраво, що мораль випливає із самої байки.




  До дня народження  великого чарівника української байки  в бібліотеці відбулися  літературні читання «Байки Глібова». Діти дізналися цікаві факти з біографії поета, з захопленням слухали, читали та інсценували байки.
  Усього Леонід Іванович написав понад сотню творів цього жанру.
  В наш час вийшла багаторічна праця дослідників творчості видатного байкаря "Леонід Глібов." 

Плодотворні зерна, принесені в літературу Леонідом Глібовим, дають щедрі сходи в нових творчих поколіннях. Пам'ять про видатного байкаря залишається в свідомості нових поколінь. Він є і буде улюбленим поетом українського народу. На його батьківщині у Веселому Подолі, вдячні нащадки спорудили пам’ятник  Леоніду Глібову. З високого постаменту дивиться поет у широкий рідний степ, немов промовляючи: «Там ясная зоря, як радість привітала, Літала на коні там молодість моя».
Народився Л.І.Глібов у селі Веселий Поділ Хорольського повіту. Його батько, Іван Назарович Глібов, був управителем кінськими табунами в маєтку поміщика Гаврила Родзянки. Дитинство провів у селі  Горби Кременчуцького повіту, куди з Веселого Подолу перейшов на роботу його батько, забравши з собою сім'ю. Початкову освіту здобув удома за допомогою матері, а 1840 року вступив до Полтавської гімназії, де почав писати вірші і де виходить його перша збірка російською мовою  «Стихотворения Леонида Глебова» (1847). 
До жанру байки Глібов звертається під час навчання у Ніжинському ліцеї вищих наук, тоді ж деякі з них друкує у газеті  «Черниговские губернские ведомости».Після закінчення ліцею (1855) Глібов працює вчителем історії та географії в Чорному Острові на Поділлі, а з 1858 — у Чернігівській чоловічій гімназії, гаряче захищає прогресивні педагогічні методи. Навколо сім'ї Глібова групується чернігівська інтелігенція. 1861-го письменник стає видавцем і редактором новоствореної газети «Черниговский листок». На сторінках цього тижневика часто з'являлися соціально гострі матеріали, спрямовані проти місцевих урядовців, поміщиків-деспотів, проти зловживань судових органів. За зв'язки з членом підпільної організації «Земля і воля» І. Андрущенком у 1863 Глібова було позбавлено права вчителювати, встановлено за ним поліцейський нагляд.
Два роки поет живе у Ніжині, а 1865-го повертається до Чернігова та деякий час працює дрібним чиновником у канцелярії губернатора. З 1867 він стає управителем земської друкарні, продовжує активну творчу працю, готує збірки своїх байок, видає книги-«метелики», друкує фейлетони, театральні огляди, публіцистичні статті, поезії російською мовою, твори для дітей.
Помер 10 листопада 1893 в Чернігові, де його й поховали на території монастиря Святої Трійці (вул. Толстого, Болдина гора) .

Джерело:
uk.wikipedia.org

Немає коментарів:

Дописати коментар