понеділок, 2 квітня 2018 р.

2 квітня - Міжнародний день дитячої книги


   Сьогодні одне з найдобріших, гуманних і важливих свят дітей всієї планети - Міжнародний день дитячої книги.
  Це свято встановлене з ініціативи та за ухвалою Міжнародної ради дитячої книги. Відзначається щороку (починаючи з 1967) 2 квітня — в день народження великого казкаря Ганса Крістіана Андерсена. Цим підкреслюється надзвичайно важлива роль дитячої книги у формуванні духовного та інтелектуального обличчя нових поколінь Землі.
    І скрізь, у всіх країн і народів королем свята вважається Андерсен. Чарівному казкарю Андерсену належать романи, п’єси, вірші, проте в літературі він залишився перш за все як автор казок та історій, що склали 24 збірки, виданих в 1835–1872. Світову славу Андерсену принесли його казки, в яких поєднується романтика і реалізм, фантазія та гумор і сатира. Біографія Андерсена теж нагадує казку, особливо якщо з довірою поставитися до його розповіді про себе в двох великих мемуарних нарисах «Казка мого життя».
   З нагоди Міжнародного дня дитячої книги   ми з дошкільнятами провели вікторину – гру «Подорожуємо казками Андерсена». Малята дізналися багато цікавого про улюбленого казкаря та його казки, а користувачі бібліотеки познайомилися з книжково – ілюстрованою виставкою  «Диво, створене людиною», переглянули мультфільм  "Кресало".






 Факти
    Мета Дня – привернення уваги до дитячої книжки, популяризація читання серед дітей. Однією з головних ініціаторок проведення цього свята стала німецька дитяча письменниця, діячка світової дитячої літератури, засновниця IBBY Елла Лепман. Ще на початку 50-х років минулого століття вона запропонувала заснувати «маленьку нобелівську премію» з дитячої літератури – Міжнародну премію імені Ганса Крістіана Андерсена.

   Починаючи з 1956 року, премія присуджується найкращому авторові дитячої книги, а з 1966 року її почали вручати і кращому ілюстраторові. Найвищою і найпочеснішою з трьох премій-нагород вважається Золота медаль з профілем казкаря. Її присуджують найвизначнішим майстрам у галузі дитячої книги і вручають на конгресі Міжнародної ради з дитячої книги (IBBY).
Традиційно з нагоди свята представники Міжнародної ради з дитячої книги (IBBY) організовують в школах різних країн урочисті заходи для дітей, зустрічі з авторами і ілюстраторами, конкурси на найкращий твір тощо.
    Популярного письменника запрошують написати Послання дітям всього світу, а відомого художника – створити оригінальний плакат до цього дня. Жоден з українських письменників чи художників - ілюстраторів за весь час існування премії не був нагороджений медаллю Андерсена. Починаючи з 1973 році  Почесний диплом Міжнародної  премії  імені Андерсена за поему-казку «Барвінок і Весна» отримав український письменник  Богдан Чалий, у 1979 року до «Почесного списку Андерсена» було вписано ім’я Всеволода Нестайка та його книжку «Тореадори з Васюківки»,  Євген Білоусов (2002), Олександр Ратнер (2006), Олександра Кравченко (Лігун) (2008), Юрій Лігун (2010); ілюстратори: Наталія Музиченко (2000), Лана Королевська (2004), Володимир Штанко (2012), Марина Пузиренко (2014)),
    У 2018 році троє представників української дитячої літератури знову потрапили до почесного списку Міжнародної ради з дитячої та юнацької книги (IBBY) 2018-го року. Їхні імена опинилися серед найкращих авторів, перекладачів, ілюстраторів сучасної дитячої літератури світу:
Володимир Рутківський як письменник із книжкою "Гості на мітлі",
Владислав Єрко з ілюстраціями до "Маленького принца",
Галина Кирпа як перекладач за "Диваків і зануд" Ульфа Старка.

Джерело:
uamodna.com
uk.wikipedia.org
inmoment.com.ua






Немає коментарів:

Дописати коментар