понеділок, 10 серпня 2020 р.

Ювілейна планета


 Ювілей – це особливе святкування  важливої круглої дати, якоїсь події. Книги, як і люди, мають свій день народження. Звісно, не завжди є змога чітко визначити час написання чи публікації літературного твору, але деякі дати нам  чітко відомі. Тож дуже корисно знати, які є книги-ювіляри на 2020 рік та ювілеї яких письменників святкуватимуться цього року. 

Саме з нагоди літературних ювілеїв в бібліотеці експанована книжкова виставка – діалог «Ювіляри – 2020» та  проведено віртуальну виставку «Знайомство з ювілярами».

Багато хто з всесвітньовідомих авторів, які  святкували б свою круглу дату цього року.

 


100 років з дня народження Тютюнника Григорія Михайловича. Він був українським письменником, прозаїком, поетом, автором таких чудових творів, як «Вир» (роман), «Журавлині ключі» (збірка поезій), «Хмарка сонця не заступить» (повість) та ін.

  125 років з дня народження Максима Рильського –український та радянський поет, перекладач та мовознавець. Рильський за роки свого життя випустив чимало збірок поезій та перекладів, а його твори вивчаються у школах й досі.

    А. Азімов (1920-1992), американський письменник-фантаст, багаторазовий лауреат премій Хьюго і  Небюла: «Я, Робот», «Кінець Вічності», «Двохсотлітня людина».


       Е. Золя (1840-1902) – французький письменник, публіцист і політичний діяч, зіграв значущу роль у гучній «Справі Дрейфуса», через яку був змушений емігрувати в Англію: «Марсельські таємниці», «Черево Парижа», «Жерміналь».

    Р. Х. Андерсен (1805-1875), данська прозаїк і поет. Його відомі твори: «Гидке каченя»,«Дюймовочка», «Стійкий олов’яний солдатик», «Кресало», «Снігова королева», «Русалонька».


     Д. Дефо (1660-1731), англійський письменник і публіцист. Один із засновників англійського роману: «Робінзон Крузо», «Радості і прикрості  знаменитої Молль Флендерс», «Щоденник чумного року».


Звісно, це далеко не всі літературні ювіляри. У цьому році вшановуватиметься набагато більше письменників, які б святкували свій черговий ювілей.

Ось деякі з відомих книг, які святкують свій черговий ювілей цього року:

  
   У 2020 році почесне 120-річчя відзначає відома казка «Чарівник країни Оз», написана американським письменником Лайменем Френком Баумом. Вона розповідає про маленьку дівчинку з Канзасу Дороті і її песика Тото, чий будиночок був перенесений ураганом в чарівну країну Жевунов. особливості їх характерів.


   У 1900 році був виданий роман «Хрестоносці» (в деяких виданнях «Мечоносці»), написаний Генриком Сенкевичем — відомим польським письменником. Час дії подій у творі охоплює період з тисяча триста дев’яносто дев’ять (смерть королеви Ядвіги) по 1410 роки (Грюнвальдська битва). У книзі читачеві будуть донесені трагічне кохання, політичні тяжби, високі прагнення людини і жадоба влади, яка порочить особу.


   

У список книг ювілярів в 2020 році входить також роман французького письменника Октава Мірбо «Щоденник покоївки». Він був також відомим на той час драматургом і журналістом. Роман включає в себе опис життя звичайної покоївки, включаючи відверті записи. Літературна праця була неодноразово екранізована радянськими і іноземними кіностудіями.




   425 років з моменту публікації всесвітньовідомої трагедії Шекспіра «Ромео та Джульетта», що розповідає про любов молодого хлопця тадівчини з двох ворожих веронських родів.


2020 рік буде дуже важливим для прихильників української літератури, а саме для любителів творчості Тараса Шевченка, оскільки його збірнику віршів «Кобзар» виповнюється цілих 180 років. 







155 років тому вперше видавництвами було опубліковано роман 
«Вершник без голови», який було написано Томасом Рідом. 



Цілих два століття тому була опублікована відома поема «Руслан та
Людмила», яку написав Олександр Пушкін.


 Це далеко не всі книги - ювіляри 2020 року.  Їх набагато більше. Усього налічується понад сто прекрасних творів, які будуть ювілярами цього року. Дізнатися більше про повний список таких книг, про їх авторів можна в мережі Інтернет, а також на полицях нашої бібліотеки.

Немає коментарів:

Дописати коментар