пʼятниця, 4 січня 2019 р.

Свято всієї сім'ї


Хай на Різдво колядка до вас завітає,
І зірка вертепна над будинком засяє!
Теплом і любов'ю зігріє,
Втілить в життя усі мрії.
Христос народився!


Свято Різдва — це свято чеснот, джерело наших радостей, перемоги душі над тілом, початок усіх земних свят. 
Різдво Христове — велике християнське свято, день Народження Ісуса Христа, Спасителя світу і Відкупителя людей з полону гріха. 
 Свято Різдва Христового вважається другим після Пасхи (Великодня) великим святом, хоча у багатьох католицьких країнах народне благочестя досі відводить йому головне місце серед свят.
Різдво чудове свято сім’ї, любові та надії. Для православних Різдво належить до найбільших свят в історії людства, свято на честь того, що сам Бог, Творець неба і землі, Всемогутній, втілився, став людиною, щоб спасти людей усього світу, допомогти їм побачити правильний шлях у житті. 

У цей день прийнято вибачати образи минулого та дякувати тим, хто підтримував людину увесь рік. Проте Різдво не просте свято, воно овіяне загадками та цікавими традиціями.
Кожне свято має свої невід'ємні традиції. Для святкування Різдва Христового такою традицією є Різдвяний вертеп.Ось і в бібліотеці напередодні Різдва для наших користувачів відбувся різдвяний вертеп «Як наші діди Святки зустрічали», оформлена книжкова  виставка, яка розповідає про зимові свята.

   А також  особливу увагу користувачів привернув вертеп, який зробила бабуся Світлана з онуками Поліною та Єгором.
На заході діти ознайомилися  з обрядами першого святого вечора Різдва Христового в історії України, традиціями і обрядами, пов’язаними з 6-7 січня. 
 А щоб діти зацікавилися  вивченням вертепних обрядодійств, колядок, віншувань, збагатили свій словник новими словами, прагнули  до збереження традицій народно-релігійного змісту, ми для них підготували фільм «Різдво Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа».
Дітям захід сподобався.

Цікаві факти про Різдво... 
1.Яка точна дата Різдва Христового?
У Біблії не згадується точна дата народження Сина Божого. Деякі історики та релігієзнавці припускають, що Ісус, швидше за все, народився навесні. На цю думку дослідниківв наштовхнули згадані в Біблії пастухи.
2. Різдвяне дерево.
Ви знаєте, що ялинкові кулі, вінок з гостролиста і вбрана ялинка — насправді символом не Нового року, а Різдва?
Ще у дохристиянський період у німецьких племен ялинка була символом вічного життя та відродження, як дерево, яке ніколи не втрачає листя. Нею давні германці прикрашали свої домівки, щоб привернути до них життєву силу і щастя.
Так що християни наряджають ялинку зовсім не до Нового року, як люди світські, а напередодні Різдва. Католики — до 25 грудня, православні — до 7 січня. ...
3.Зірка на верхівці новорічного дерева — не просто «для краси».
Вона — символ Віфлеємської зірки, яка засяяла в небі Іудеї, коли народився Месія. Деякі отці церкви, наприклад, Іоанн Дамаскін, були впевнені, що символ Різдва Вифлеємська зірка була кометою, “хвостатою зіркою”.
Сучасні астрономи, які намагаються ідентифікувати Вифлеємську зірку, мають кілька версій: одні вважають, що волхвам вказувала шлях комета Галлея, яка пронеслася над Землею восени 12 року до нашої ери, інші впевнені, що це було поєднання Юпітера із зіркою Регул у серпні за 3 роки до нашої ери. Вісім променів Вифлеємської зірки символізують вічне життя. Шість днів Бог творив світ. Сьомий день триває від закінчення Творіння до Страшного суду. Після Страшного суду настане восьмий день – вічне життя.
4.Ялинкова куля – насправді стилізоване райське яблуко.
Раніше ялинки на Різдво прикрашали цим фруктом – як райське дерево.  Раніше ялинки прикрашали саме цим фруктом- по аналогії з райським деревом. Потім до яблук почали додавати пряники та печиво. Гілки не витримували такої ваги, тож замість яблук вигадали скляні прикраси.


5.Звідки походить традиція подарунків на Різдво? Цікаво, що три східних царя (волхви) Валтасар, Гаспар і Мельхіор, які прийшли до Ісуса також були вченими-астрономами. За біблійною легендою, волхви зі Сходу  піднесли 


 Богодитині три дари: золото, ладан і смирну. Золото вказувало, що Ісусу судилося стати Царем. Ладан символізував дар Великому Архиєрею, а смирна віщувала майбутню смерть на хресті. Саме з євангельської розповіді про дари волхвів в наш час розповсюдилася традиція дарувати дітям та дорослим різдвяні подарунки. До речі, у деяких європейських країнах, таких як Греція, Італія, Іспанія і Німеччина, подарунки на Різдво отримують не тільки діти. Державою гарантований всім робочим різдвяний бонус, що дорівнює місячній зарплаті! Така собі “тринадцята” зарплата...

6.Чому Різдво і 25 грудня, і 7 січня? 
Перше святкування Різдва Христового відбулося 25 грудня 354 р н.е. Цей день збігся з піком святкування Дня народження Непереможного Сонця.Спочатку Різдво відзначалося 25 грудня усіма християнськими церквами, але в 1582 році Римський Папа Григорій XIII прийняв рішення перейти на григоріанський календар. 
Православна церква відмовилася від нововведення і продовжила жити за юліанським календарем. 

А в 1918 році більшовики все ж вирішили перейти на григоріанський календар. Церква користуватися старим юліанським календарем, і 
  таким чином Різдво перемістилось на 2 тижні.
7.Різдво на Русі почали святкувати в Х столітті.
Саме в ніч перед Різдвом, за народним повір’ями, панують дві сили: добра та зла. До якої людина примикала, та й творила з нею дива. Одна зазивала колядувати й славити народження Христа за святковим столом, а інша збирала на шабаш відьом. Ворожіння на Різдво по праву вважаються найбільш правдивими і своїм корінням сягає часів язичницької Русі.

8.Різдвяні страви. За традицією, на Святвечір мало бути 12 пісних страв: кутя, вар, горох, капусняк, рибні страви, голубці, борщ, вареники, млинці, каша, пиріжки, гриби.




9.Коли у нас Різдво офіційно визнали святковим днем?
Православне Різдво на законодавчому рівні у СРСР визнали лише наприкінці 1990 року. Після революції 1917 року це свято було під повною забороною. Євангельські християни проводили служіння о шостій годині ранку, щоб встигнути сходити до церкви ще перед роботою. У незалежній Україні 7 січня 1991 року Різдво оголосили офіційним святом і неробочим днем.
А 16 листопада 2017 року Верховна Рада проголосувала за неробочий день 25 грудня — Різдво Христове за григоріанським календарем, якого дотримується вся Європа.


10.Як правильно вітатися у Різдво?

У Різдво за православною традицією ми вітаємося один з одним словами: “Христос народився!” І відповідаємо на ці слова: “Славімо Його!” Напередодні, у Святвечір, ми віруючі звертаються одне до одного "Христос рождається!" – “Славімо Його!” Також поширені побажання “Щасливого Різдва! або “З Різдвом Христовим!” чи просто “З Різдвом!”








Немає коментарів:

Дописати коментар