середа, 21 травня 2025 р.

Ми різні, але ми рівні

  Питання безбар’єрності в Україні важливе і актуальне. Безбар’єрність означає забезпечення рівних можливостей та доступу для всіх, незалежно від їхнього фізичного, інтелектуального, психологічного стану.
     Сьогодні до бібліотеки на  годину спілкування «Усі ми різні, але рівні» завітали учні 2 класу Коблівського ліцею зі своїм класним керівником Катериною Петрівною Козаченко. Під час заходу бібліотекар ознайомила учнів з поняттям безбар’єрності, розбирали значення слів «милосердя, «доброта», «співчуття», «любов», читали та обговорювали казки «Я та мої друзі: історія з нашого класу», «Казка про Незвичайного Зайчика». Діти дізналися, як бути добрими до всіх, навіть до тих, хто не схожий на нас, що потрібно приділяти увагу і милосердя тим людям, які потребують їх, незалежно від їхнього фізичного, інтелектуального, психологічного стану.
  Також дітки поділилися  своїми добрими справами і дійшли висновку, що добре мати у своєму серці  доброту і милосердя.





#тиждень_безбар'єрності
  

вівторок, 20 травня 2025 р.

 Без бар’єрів: розмова про рівність, гідність і повагу



 Сьогодні працівники та відвідувачі  бібліотеки  більш детально познайомились з Довідником безбар'єрності (https://bf.in.ua/) —надзвичайно корисним ресурсом та відповіли на питання вікторини «Світ без бар’єрів: перевір свою обізнаність».






  Безбар’єрність — це про гідність, рівність і можливість бути собою.
  Безбар’єрність — це коли немає перешкод, щоб жити, вчитися, працювати, пересуватись, спілкуватись і бути почутим.
 Кожен з нас в певні періоди життя може належати до таких людей.
До маломобільних груп відносяться люди, які відчувають труднощі при самостійному пересуванні, одержанні послуг, сприйнятті необхідної інформації або при орієнтуванні в просторі, а саме:

   §  вагітні жінки;
§  особи, які супроводжують малолітніх дітей;
§  діти до 7-ми років;
§  люди поважного віку;
§  люди з постійними або тимчасовими функціональними порушеннями;
§  люди, які отримали тимчасову травму або хворіють;
§  люди з нестандартними розмірами тіла: значно більшою або меншою за середню масою тіла, низького чи зависокого зросту;
§  люди, які протягом певного часу можуть бути неуважними;
§  люди з інвалідністю, хоча часто помилково поняття "люди з інвалідністю" вважають синонімом поняття "маломобільні групи".

Вікторина «Світ без бар’єрів: перевір свою обізнаність»
1. Що означає слово «інклюзія»?
А) Відокремлення людей з особливими потребами
Б) Спільне залучення всіх людей незалежно від особливостей
В) Допомога виключно людям з інвалідністю
2. Яке з тверджень є прикладом мовного бар’єру?
А) Відсутність перекладу жестовою мовою
Б) Висока вартість проїзду
В) Наявність сходів без пандуса
3. Хто з відомих українців жив із порушенням зору, але став прикладом для багатьох?
А) Григорій Сковорода
Б) Любомир Гузар
В) Остап Дроздов
4. Що таке універсальний дизайн?
А) Дизайн одягу для всіх сезонів
Б) Створення середовища, зручного для всіх людей
В) Архітектурне мистецтво
5. Як правильно звернутися до людини з інвалідністю?
А) Інвалід
Б) Людина з інвалідністю
В) Особа з обмеженими можливостями
 6. Який жест українською жестовою мовою означає «дякую»?
А) Покласти руку на серце
Б) Провести рукою від підборіддя вперед
В) Покрутити пальцем біля скроні
7. Яка платформа в Україні активно просуває тему доступності міст?
А) Dostupno.UA
Б) Ukraine Today
В) Вікіпедія
8. Який український закон гарантує права людей з інвалідністю?
А) Закон «Про освіту»
Б) Закон «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю»
В) Закон «Про мову»
 9. У чому полягає принцип «нічого для нас — без нас»?
А) Рішення про людей з інвалідністю приймаються без їхньої участі
Б) Люди з інвалідністю мають бути залучені до прийняття рішень
В) Люди з інвалідністю не повинні втручатися в політику
 10. Який з наведених елементів НЕ є ознакою доступного простору?
А) Пандус із поручнями
Б) Вхід лише зі сходами
В) Тактильна плитка
11. Що таке аудіодискрипція?
А) Звуковий запис лекції
Б) Пояснення дій у фільмі для людей із порушенням зору
В) Дубляж іноземного фільму
12. Яка мета Національної стратегії безбар’єрності?
А) Покращити економіку
Б) Створити умови рівних можливостей для всіх
В) Підвищити імідж України
 
Шановні відвідувачі нашого блогу, пропонуємо і вам перевірити свої знання.
 

 

 

понеділок, 19 травня 2025 р.

Що означає безбар’єрність?

 
 З 19 по 25 травня 2025 року Україна вперше проводить Національний тиждень безбар'єрності. 
Мета кампанії ‒ сформувати культуру безбар’єрності через інформаційні заходи, приклади доступності та активну участь громадян, бізнесу й влади.


Що означає безбар’єрність?
   Безбар’єрність — це концепція, що передбачає створення умов, у яких всі люди, незалежно від їхніх фізичних, сенсорних, інтелектуальних чи інших особливостей, мають рівний доступ до різних аспектів суспільного життя. Це шлях до створення комфортного середовища, де немає обмежень і кожна людина має можливість реалізувати свій потенціал.
  Так, більшість щоденних дій для людини з інвалідністю – це важке випробування, яке найчастіше доводиться проходити самостійно. Кожен крок супроводжується бар’єрами: у під’їзді – сходинки, в автобусі – незручні посадкові майданчики. Ситуації, коли людина з інвалідністю не може влаштуватися на роботу через упередження роботодавця – це проблема бар’єрів, вирішення яких є обов’язком держави перед її громадянами. Але й інших бар’єрів довкола нас, на жаль,  також багато. Це й коли літня людина змушена простоювати у чергах в громадських установах, й коли жителі віддалених сіл не можуть оплатити комунальні послуги зі смартфона, й коли випускник університету не може працевлаштуватися на першу роботу, й коли молода мати не може вийти з декрету, адже немає місць у дитсадках. Таких прикладів – безліч.
    Сьогодні ж, завдяки ініціативі першої леді України Олени Зеленської, прийняття Національної  стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні об’єднало представників органів влади, експертного середовища та громадянського суспільства. Цей стратегічний документ визначив нові стандарти доступності та інклюзії, імплементуючи їх у державну політику.

   Для користувачів бібліотеки підготовлена книжкова виставка  «Книжковий міст до безбар’єрності». Це книги про людей з інвалідністю,  про історії успіху людей, які зіткнулися з труднощами та змогли їх подолати. Вони допомагають зрозуміти досвід інших людей, розвивають співчуття та толерантність.


   Для кращого розуміння, що таке безбар’єрність, варто знати такі терміни:
Фізична безбар’єрність – усі об’єкти фізичного оточення доступні для всіх соціальних груп незалежно від віку, стану здоров’я, інвалідності, майнового стану, статі, місця проживання та інших ознак.
Інформаційна безбар’єрність – люди незалежно від їх функціональних порушень чи комунікативних можливостей мають доступ до інформації в різних форматах та з використанням технологій, зокрема шрифт Брайля, великошрифтовий друк, аудіодискрипція (тифлокоментування), переклад жестовою мовою, субтитрування, формат, придатний для зчитування програмами екранного доступу, формати простої мови, легкого читання, засоби альтернативної комунікації.
Цифрова безбар’єрність – усі суспільні групи мають доступ до швидкісного Інтернету, публічних послуг та публічної цифрової інформації. Це можливість відкритого доступу до швидкісного інтернету тим, для кого він є критичною необхідністю та умовою для спілкування, придбання речей, навчання, творчої та соціальної реалізації, а також інших потреб.
Суспільна та громадянська безбар’єрність – забезпечено рівні можливості участі всіх людей, їх об’єднань та окремих суспільних груп у житті громад та держави, рівний доступ до суспільно-політичного та культурного життя, сприятливе середовище для фізичного розвитку та самореалізації, а також інклюзивне середовище як передумова для участі у всіх формах суспільного життя та громадської активності.
Освітня безбар’єрність – створені рівні можливості та вільний доступ до освіти, зокрема освіти протягом життя, а також здобуття іншої професії, підвищення кваліфікації та опанування додаткових компетентностей.
Економічна безбар’єрність – всі громадяни незалежно від віку, статі, сімейного стану чи стану здоров’я мають умови та можливості для працевлаштування, отримання фінансових та інших ресурсів для заняття підприємництвом чи самозайнятістю. Впровадження програм професійної підготовки, кар’єрної орієнтації, навчання фінансовій грамотності, розвиток підприємницької культури, надання консультаційної підтримки, створення додаткових можливостей для дистанційної роботи – комплекс заходів і практик, які допоможуть працевлаштувати представників вразливих верств населення, зокрема осіб з інвалідністю, пенсіонерів, студентів без досвіду роботи, вагітних жінок і батьків у декреті.
Безбар’єрне середовище – це простір необмежених можливостей, в якому немає місця дискримінації та враховуються інтереси кожного.
Безбар’єрність – загальний підхід до формування та імплементації державної політики для забезпечення безперешкодного доступу всіх груп населення до різних сфер життєдіяльності;
Гендерна рівність - рівний правовий статус жінок і чоловіків та рівні можливості для його реалізації, що дозволяє особам обох статей брати рівну участь у всіх сферах життєдіяльності суспільства;
Доступність – забезпечення рівного доступу всім групам населення до фізичного оточення, транспорту, інформації та зв’язку, інформаційно-комунікаційних технологій і систем, а також до інших об’єктів та послуг, як у міських, так і в сільських районах;
Об’єкти фізичного оточення – будівлі і споруди, об’єкти благоустрою та транспортної інфраструктури;
Стала мобільність – організація переміщення людей, що знижує рівень впливу на навколишнє середовище і передбачає розвиток інтегрованої системи громадського транспорту, мережі пішохідних та велосипедних шляхів;
Універсальний дизайн – дизайн об’єктів фізичного оточення, програм та послуг, максимально придатний для використання всіма групами населення без необхідності додаткової адаптації чи спеціального дизайну. Універсальний дизайн не виключає допоміжних пристроїв для конкретних груп осіб з інвалідністю, де це необхідно.
 

Інтернет-джерело

пʼятниця, 16 травня 2025 р.

День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу


   18 травня Україна вшановує пам'ять жертв геноциду кримськотатарського народу.
  Із 18 травня 1944 року за наказом Сталіна було розпочато депортацію кримських татар з рідного півострова до Середньої Азії. Близько 200 тисяч людей депортували в залізничних товарних вагонах.



   Нелюдський акт депортації призвів до незліченних жертв. Протягом кількох днів цілий народ було позбавлено Батьківщини. В ешелонах смерті, у місцях спецпоселень загинули тисячі безневинних людей. Було знищено цілі родини.

1994-го року в Україні, згідно Указу Президента України № 165/94 від
14-го квітня 1994 року, відзначався «День скорботи і пам'яті жертв депортації кримськотатарського народу». Згодом, 16 травня 2014 року указом виконувача обов'язків Президента України Олександра Турчинова, напередодні 70-ї річниці виселення кримських татар з Криму започаткований «День боротьби за права кримськотатарського народу», що згідно з документом відзначається щорічно 18 травня.



  12 листопада 2015 року Верховною Радою України установлений 18 травня «День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу», який також вшановує пам'ять жертв депортації кримськотатарського народу 1944 року.




   До цієї трагічної дати в бібліотеці організовано книжкову виставку «Пам’ять жива» та перегляд документального фільму «Крим. Нескорені» (https://cutt.ly/1w7yEQIW). У ньому учасники подій розповіли, як жителі півострова протестували проти російського вторгнення до Криму.





Інтернет- джерело

четвер, 15 травня 2025 р.

Єдине ціле

  Сьогодні українці відзначають два щирі й глибокі свята — Міжнародний день сім’ї та День вишиванки, два глибокі за змістом поняття символічно об’єдналися в єдине ціле, як неподільні в житті кожного з нас сімейні цінності та любов до рідної України. 
   У цей особливий день ми дякуємо нашим родинам за їхню любов та підтримку. І з гордістю одягаємо вишиванки – унікальний код нації, що символізує нашу приналежність до славного українського роду. 

 Міжнародний день сім’ї був офіційно проголошений Генеральною Асамблеєю ООН 1993 року. Цей день має на меті підвищити усвідомлення важливості сім’ї як основи суспільства та ключового елементу соціального добробуту. У цей день проводяться різноманітні заходи, обговорення, дискусії та форуми, де розглядаються питання, що стосуються ролі сім’ї в суспільстві, викликів, з якими стикаються родини, і шляхів їх подолання. Міжнародний день сім’ї є важливим нагадуванням про потребу зміцнювати родинні зв’язки та забезпечувати сприятливі умови для здорового розвитку сімей по всьому світу.

До Міжнародного дня сім'ї в бібліотеці оформлена книжкова виставка «Бібліотека + сім’я», яка присвячена  родинним цінностям, любові та єдності.

  Ми вітаємо вас, шановні друзі, з Міжнародним днем сім’ї та бажаємо взаєморозуміння, щастя, райдужних планів і безлічі цікавих занять. Нехай сім’я завжди буде міцною скелею, захистом від негараздів і розрадою в неприємностях. Любові, краси, доброго майбутнього, достатку і спільного розвитку!

   Також 15 травня в Україні відзначається День вишиванки, який   був започаткований 2006 року студентами Чернівецького університету, які вирішили носити вишиванки в один із травневих днів, щоб підкреслити свою приналежність до української культури. Ідея швидко стала популярною, і свято поширилося по всій Україні та серед українців за кордоном.

      Що символізує українська вишиванка?
   Вишиванка – символ здоров'я, краси, щасливої долі,  родової пам'яті, національної гордості, порядності, чесності, любові, святковості; оберіг. Вона символ українця і України. Народ ставився до вишиванки як до святині. Такі сорочки передавали з покоління в покоління, з роду в рід, берегли як реліквії.

  Бібліотекарі взяли участь у флешмобі «Одягни вишиванку – зроби цей день яскравим».



Інтернет - джерело

неділя, 11 травня 2025 р.

З Днем матері!


 Сьогодні, 11 травня,  в Україні відзначають  День матері. Це  найніжніше й найулюбленіше свято в усьому світі. У цю дату кажуть "Спасибі" найдорожчим людям на землі - мамам.
  День матері - це одне з самих зворушливих свят, тому що кожен з нас з дитинства і до своїх останніх днів несе в своїй душі єдиний і неповторний образ - образ своєї мами, яка все зрозуміє, простить, завжди пожаліє і буде самовіддано любити незважаючи ні на що.
Щастя й краса материнства в усі століття оспівувалися кращими художниками і поетами. І невипадково - від того, наскільки шанована в державі жінка, яка виховує дітей, можна визначити ступінь культури й благополуччя суспільства. Щасливі діти ростуть в дружній родині й під опікою щасливої матері.
В цей день ми від усієї душі вітаємо дорогих мам з їх святом. Хай світлом і добром відгукуються в душах дітей ваші нескінченні турботи, терпіння, любов і відданість.

7 фактів про День матері.

1. Святкування Дня Матері у травні, вибрали не випадково – адже саме цього місяця вшановують Пречисту Діву Марію, матір Ісуса Христа.  
2. Історія міжнародного Дня Матері розпочинається зі США. У далекому 1908 з пропозицією затвердження цього свята виступила американка Ганна Джервіс.
3. Ще у 1929 році розпочалась історія святкування Дня Матері в Україні. Тоді у Львові підхопили ініціативу українок Канади. Ініціаторкою свята року була Олена Киселівська.
4. Слово «мама» практично у всіх мовах звучить однаково або дуже схоже. І українські, і іспанські, і китайські діти називають свою маму однаково — мама. Англомовні діти говорять «мom» — «мам».
5. Європейська громадська організація МаМа провела дослідження і з’ясувала, що жінка, яка «сидить вдома з дитиною», насправді не просто не сидить, а «намотує» в день в середньому 40 км, виконуючи до 200 справ.
6. Найстарша мати в сучасній історії — індійка Райо Деві Лохан, яка народила свою дочку в 70 років.
7. Мати, яка народила найважчу дитину — Кармеліна Феделе з Італії (1955 рік), її новонароджений малюк важив більше ніж 10 кілограмів.
 

Джерело:
https://zolochiv.net
https://www.dilovamova.com

пʼятниця, 9 травня 2025 р.

День Європи

 

  9 травня свято Європи - день Миру та Єдності. Рада Європи святкувала однойменне свято у день свого заснування 5 травня 1949 р. до 1964 р. Рішення стосовно відзначення дня Європи було прийняте у 1985 р. на саміті ЄС у Мілані. Відтоді це свято відзначається кожного року 9 травня.
   В Україні свято відзначалося щорічно у третю суботу травня з 2003 року. Свято було встановлено в Україні «…враховуючи стратегічний курс України на європейську інтеграцію…» згідно з Указом Президента України «Про День Європи» від 19 квітня 2003 р. № 339/2003. В 2019 р. День Європи в Україні припадав на 18 травня.
 
 
 8 травня 2023 року був пидписаний Указ Презедента Укаїни №266/2023, в якому День Європи в Україні, тепер відзначається щороку 9 травня спільно з державами Європейського Союзу. Указ Президента України від 19 квітня 2003 року № 339/2003 «Про День Європи», згідно з яким свято відначалось в третю суботу травня, втратив чинність.





  
  Для користувачів бібліотеки  підготували  пізнавальну гру-вікторину «Пізнаємо Європу разом», з якої присутні дізналися  загальні відомості про наших країн-сусідів, їхню  історію, культуру, географію та ін..

Уперше ідея про утворення ЄС прозвучала 9 травня 1950 р. у промові міністра закордонних справ Франції Роберта Шумана, який виступив із планом об’єднання вугільної та металургійної промисловості країн Європи. Тож з 1985 року 9 травня, згідно рішення Європейської Ради країн Євросоюзу, святкується як День Європи – день оголошення інтеграційного «плану Шумана».



   У День Європи жителі України відзначають день спільних цінностей, спільної історії всіх наційконтиненту.
  До речі. У 1887 році в Закарпатті (яке тоді перебувало у складі Австро-Угорщини) у Верхнетісянській улоговині на правому березі Тиси було встановлено двометровий геодезичний знак, що позначає географічний центр Європи.
  Координати цього географічного центру Європи: 47 ° 563" північної широти і 24 ° 1130" східної довготи.


Цікаві факти про Європейський Союз

   Євросоюз не є державою, але, водночас він має притаманне їй: прапор, гімн, девіз і власну валюту. Навіть є фактична столиця, цю функцію виконує бельгійський Брюссель. Окремі євроінституції також розташовані в Люксембурзі, Страсбурзі (Франція) і Франкфурті-на-Майні (Німеччина).
   Щодо прапору ЄС, то він собою представляє синє тло, на якому розташоване коло з 12 золотих зірок. Чому 12? Це пов'язують з магією числа 12: аналогічно до 12 знаків Зодіаку, 12 місяців у році, 12 лицарів Круглого столу тощо.
   Гімном Євросоюзу стала інструментальна версія "Оди радості" Людвіга ван Бетховена, що була написана на вірш Фрідріха Шіллера. А девізом для ЄС служить "In varietate concordia" (з латини - "Єдність у різноманітності"). Таким чином наголошується, що народи континенту об’єдналися заради миру та процвітання, і в цій єдиній європейській родині є місце різним країнам і культурам.
   Офіційна валюта - євро, була введена в обіг 1 січня 2002 року. Нині євро є офіційною валютою 19 з 27 держав ЄС, та в 6 інших європейських державах.
   У ЄС немає власних збройних сил, проте більшість країн-учасниць Союзу входять до НАТО. Після виходу у 2020 році Великої Британії, ЄС нараховує 27 країн-учасниць.

  Світогляд Союзу ґрунтується на шести основних цінностях: повага до людської гідності, свобода, демократія, рівність, верховенство права, повага до прав людини, включно з правами меншин.
  Населення Євросоюзу становить майже 445 мільйонів людей, а загальний номінальний внутрішній валовий продукт складає 17 трлн доларів США. Це третє і друге місце у світі.
У 2012 році ЄС став лауреатом Нобелівської премії миру.
 

Інтернет джерело



середа, 7 травня 2025 р.

Пам’ятаємо! Перемагаємо!

І живуть у пам’яті народу
Його вірні дочки і сини,
Ті, що не вернулися з походів
Грізної, великої війни.
Їх життя, їх помисли високі,
Котрим не судилось розцвісти,
Закликають мир ясний і спокій,
Як зіницю ока, берегти.
(В. Симоненко)
 

8 травня Україна разом з Європою та світом відзначає День пам’яті та примирення і вшановує мужність і відданість тих, хто здобував перемогу над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 рр.

    Цей день встановлено Законом України у 2023 році на знак солідарності  з Європою в пам’ятанні про ту страшну трагедію в історії людства. Спільним також є символ памʼяті про Другу світову війну – мак памʼяті. 
  До цієї дати в бібліотеці громади до уваги читачів  оформлена  книжкова  виставка-інсталяція  «Світ пам’ятає» та проведено урок мужності «Мій край, мій народ, його минуле» разом з вчителем 1 класу Валентиною Володимирівною Царук.

 Захід проведено з метою поглибити знання вихованців про героїчне минуле нашого народу, допомогти усвідомити велич подвигу українців у Другій світовій війні, виховувати шану і повагу до тих, хто ціною власного життя здобув перемогу у роки Другої світової війні і тих, хто зараз бореться за правду, справедливість, свободу, цілісність та єдність нашої держави
Присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих воїнів, які захищали і захищають нашу рідну землю.


вівторок, 6 травня 2025 р.

Година веселого настрою

  На годину веселого настрою "Хай звучить веселий сміх, щоб гарний настрій був у всіх" до бібліотеки завітали учні 1 класу зі своєю вчителькою Валентиною  Володимирівною    Царук. Діти гарно та весело провели час. Вони активно відповідали на питання літературної вікторини  «Так» чи «Ні», брали участь у конкурсі «Продовж   прислів’я»,   інсценували казку «Ріпка», побували у ролі головного героя казки Шарля Перро «Кіт у  чоботях»,  виконували практичну роботу «Чарівні  промінчики»,  грали в гру «Де живуть тваринки?»







Захід пройшов цікаво та весело.

https://ukr.media/humor/271506/


субота, 3 травня 2025 р.

Особливий подарунок з Італії

    У рамках дружнього візиту Коблівського сільського голови Панича Володимира Михайловича з делегацією громади до італійських  міст та громад Остуні та Сан - Віто дей Норманні   отримали від мерів та муніципалітетів цих міст в дарунок книги про ці міста, їхні пам'ятки та особливий подарунок від професора, архіолога Донато Копполо книгу «Перше поховання. Притулок Аньяно у верхньому  палеоліті. Перше поховання  Остуні та його символіка» з власним автографом:  «З дружбою та братерством для бібліотеки Коблеве». Сьогодні подарунки дісталися адресата.

Дякуємо мерам міст за такі гарні подарунки. 


Фото  музею